SİNOP AYANCIK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İYİ DERSLER ŞOFÖR AMCA EĞİTİMLERİ AYANCIK’DA

İYİ DERSLER ŞOFÖR AMCA EĞİTİMLERİ AYANCIK’DA

      Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri İşbirliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen İyi Dersler Şoför Amca Projesi kapsamında Ayancık’da taşımalı eğitim sistemindeki okul servis şoförlerine eğitim verildi.

 

      İşi Dersler Şoför Amca Projesi, taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitelerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Proje her yıl belirlenen pilot illerde üç yıldan bu yana yürütülmektedir. Proje kapsamında geçtiğimiz dört senede toplam 38 bin servis şoförüne eğitimler verildi. Proje 2018-2019 eğitim öğretim yılında Afyon, Artvin, Bolu, Burdur, Elazığ, Eskişehir, Karaman, Kırklareli, Mardin ve Sinop’ta ve bu illerin tüm ilçelerinde uygulanmaktadır. Proje Uygulamaları 15-19 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara’da 5 gün süresince gerçekleştirilen ve pilot illerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve İl Jandarma Komutanlıkları personelinin katıldığı formatör eğitim semineriyle başladı.

 

    Projenin bu aşamasında proje illerinin ilçelerinde görevli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mensubu eğitimciler kendi ilçelerindeki tüm taşımalı eğitim servis şoförlerine iki saatlik eğitim veriyorlar.

 

    Bu kapsamda  Ayancık’da Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu  Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen 25 servis şoförü katıldı. Eğitim  açılış konuşmalarının ardından trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularına değinilirken, taşımalı eğitim sisteminde görev yapan servis şoförlerine yönelik olan fotoğraf yarışmasının da duyurusu yapıldı. Toplantıya katılan servis şoförlerine katılım belgeleri verildi.

 

     İyi Dersler Şoför Amca Projesi Hakkında:

    

     İyi dersler Şoför Amca Projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında hayata geçirilmiştir. İyi dersler Şoför Amca projesinin amacı, taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitesinin geliştirilmesidir.

 

     Projenin ana hedef kitlesi, taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförleridir. Bunun yanında seçilen illerle formatörler aracılığıyla ilkokul öğrencilerine eğitimler verilmesi ve yarışmalar düzenlenmesi de planlanmaktadır. Ayrıca okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve şoförlere yönelik iletişim çalışmalarıyla trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirmek amaçlanmaktadır.


28-11-201828-11-201828-11-201828-11-2018

Dr. Haşim ÖRNEK cad. no18 AYANCIK - 0 (368) 613 1405

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.